There are no translations available.
Sinoć je u Vladinom domu na Cetinju otvorena međunarodna izložba „Imaginarni Balkan, Identiteti i sjećanja u dugom XIX vijeku”, koja je pod pokroviteljstvom UNESCO okupila 12 zemalja.
Na otvaranju izložbe su govorili: Pavle Pejović, direktor Narodnog muzeja Crne Gore, Siniša Šešum, predstavnik UNESCO kancelarije u Veneciji i Marija Ražnatović, generalna sekretarka Nacionalne komisije za UNESCO.
Izložba je otvorena prvi put u Ljubljani, 8. aprila 2013. godine i obišla je brojne zemlje regiona.
Kako je istaknuto na otvaranju, izložba “Imaginarni Balkan”, nazvana po istoimenoj studiji prof. dr Marije Todorove, strukturirana je oko pet tematskih cjelina, prikazujući artefakte koji oživljavaju zajednička sjećanja iz perioda stvaranja nezavisnih država u 19. vijeku –periodu koji su obilježile najznačajnije političke, ali i duboke društvene promjene na Balkanu.
Riječ je o, po mnogo čemu, posebnoj izložbi. Prije svega zato što su po prvi put u istoriji, nacionalni ili istorijski muzeji na prostoru Balkana, u periodu dugog XIX vijeka, punog političkih turbulencija, „prevazišli” političke granice i prikazali da u sopstvenom identitetu imaju i prilagođene, ali ipak očigledne, elemente drugih.
Postavku čine sljedeća poglavlja: Uvod (Kafana), 1. Život u starom svijetu, 2. Putovanje i komunikacije, 3. Formiranje srednje klase, 4. Širenje obrazovanja, 5. Mape, 6. Korišćenje istorije, 7. Heroji i antiheroji, 8. Javne proslave i Zaključak (Čija je ovo pjesma). Narodni muzej Crne Gore je nizom fotografija, stereoskopom princeze Ksenije, razglednicom Luke Bar, Meštrovićevom bistom Petra II Petrovića Njegoša, Operom Balkanska carica i filmom Krunisanje kralja Nikole, prikazao da je naš prostor, stiješnjen između dva velika carstva, ne samo preživljavao, već se i civilizacijski razvio. Na ovoj manifestaciji to je i viđeno eksponatima istorijskog muzeja Njemačke, preko muzejskog materija sa Berlinskog kongresa, kao ključne prezentacije u proglašavanju crnogorske nezavisnosti.
Izložba koju je organizovao Narodni muzej Crne Gore, u saradnji sa Ministarstvom kulture i Nacionalnom komisijom za UNESCO biće otvorena do septembra.