Konferencija “Žene i nasljeđe – Ka osnivanju Muzeja žena Crne Gore” u Ministarstvu kulture

There are no translations available.

Zene-i-nasljedje- webU Ministarstvu kulture će u petak, 29. maja, u 10 sati biti otvorena konferencija “Žene i nasljeđe – Ka osnivanju Muzeja žena Crne Gore” koju pod pokroviteljstvom UNESCO Programa participacije organizuje NVO NOVA Centar za feminističku kulturu, u saradnji sa Nacionalnom komisijom za UNESCO i Ministarstvom kulture Crne Gore.

Konferencija “Žene i nasljeđe – Ka osnivanju Muzeja žena Crne Gore” organizovana je u okviru inicijative za osnivanje Muzeja žena Crne Gore koja je ustanovljena krajem 2013. godine. Ciljevi organizovanja konferencije su upoznavanje domaćih eksperata i ekspertkinja za kulturno i istorijsko nasljeđe sa ovom inicijativom, kao i sa iskustvima evropske rodne/ženske muzeologije; povećanje interesa domaćih eksperata/kinja za rodne pristupe kulturnom i istorijskom nasljeđu, kao i razmjena ideja o kulturalnom i političkom značaju istraživanja i prezentovanja ženskog kulturnog i istorijskog nasljeđa Crne Gore i o različitim pitanjima koja se tiču osnivanja Muzeja žena Crne Gore.

“Žene pišu istoriju svijeta! Zato mora postojati muzej žena u svakoj zemlji na svijetu” – ova izjava Shirin Ebadi, dobitnice Nobelove nagrade za mir 2003. godinu, uzeta je za moto Rezolucije Međunarodne asocijacije ženskih muzeja (IAWM). Ženski muzeji danas, kako se kaže u ovoj Rezoluciji, reflektuju različite političke, kulturne, umjetničke, ekonomske i društvene uloge i položaje žena u prošlosti i sadašnjosti, čuvaju i generišu žensku kulturu, doprinose prevazilaženju predrasuda, poštovanju žena i ljudskih prava, kao i promjeni i humanizovanju svijeta. Na ovim idejama temelji se i Inicijativa za osnivanje Muzeja žena Crne Gore, kao i konferencija “Žene i nasljeđe – Ka osnivanju Muzeja žena Crne Gore”, koja predstavlja sljedeći korak u razvoju te inicijative.

Kontakti

Nacionalna komisija za UNESCO