36. sjednica Komiteta svjetske baštine UNESCO održana je u Sankt Peterburgu, od 24. juna do 6. jula 2012. godine, na kojoj je učešće uzela delegacija Crne Gore u periodu od 25 – 29. jula 2012. godine.
Međuvladin komitet za zaštitu kulturne i prirodne baštine od izuzetne univerzalne vrijednosti, „Komitet svjetske baštine”, zasijeda svake godine i razmatra stanje očuvanosti dobara upisanih na Listu svjetske baštine, kao i Listu svjetske baštine u opasnosti; razmatra i usvaja prijedloge nominacija za upis novih dobara; zahtjeve za međunarodnu pomoć (u svrhu zaštite, očuvanja, valorizacije i promocije dobara svjetske baštine); ustanovljava, ažurira i objavljuje, prema potrebi, „Spisak svjetske baštine u opasnosti”; definiše kriterijume na osnovu kojih će se vršiti upis nekog dobra; donosi odluke o upotrebi sredstava iz Fonda za zaštitu kulturne i prirodne baštine; razmatra i druga pitanja od značaja u primjeni Konvencije o svjetskoj prirodnoj i kulturnoj baštini iz 1972. godine.
Komitet broji 21 državu članicu, a donosi odluke dvotrećinskom većinom članova koji su prisutni i koji glasaju.
Rad 36. sjednice Komiteta svjetske baštine organizovan je u formi plenarne sesije, na čijem je dnevnom redu bilo i stanje očuvanosti Prirodno i kulturno – istorijskog područja Kotora, upisanog na Listu svjetske baštine 1979. godine, za koje je donijeta Odluka 36 COM 7B.79 (koja će biti objavljena na sajtu UNESCO u avgustu).
Delegaciju Crne Gore na 36. sjednici Komiteta svjetske baštine UNESCO predvodila je dr Irena Radović, Stalni predstavnik Crne Gore pri UNESCO, pored koje su učešće uzeli i: Sanja Lješković Mitrović, pomoćnik ministra za upravljanje prostorom u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Marija Ražnatović, generalni sekretar Nacionalne komisije za UNESCO, dr Veljko Radulović, član Nacionalne komisije za UNESCO i Ekspertskog tima za rješavanje pitanja zaobilaznice, Marija Maja Ćatović, gradonačelica Kotora, Jelena Stjepčević, savjetnik za međunarodnu saradnju gradonačelnice Kotora.